Původně trošku nudné, ale kvalitně, z masivního dubu vyrobené noční stolky, které po přestavbě domu po rodičích ztratily své místo v ložnici a byly přesunuty do sklepa, jsem získala na inzerát. Sklep byl naštěstí suchý, takže tvrdé dubové dřevo zůstalo neporušené. Design stolků ovšem byl, jemně řečeno, nevýrazný. Chvíli jsem se rozmýšlěla co s nimi udělat, protože byly stále poměrně elegantní a nechtěla jsem jejich historický design měnit zcela. Rozhodla jsem se tedy pouze zdůraznit jejich přednosti, což bylo kvalitní dřevo a vyřezávaná ozdoba na dvířkách.

Po celkovém vydrhnutí zaprášených vnitřků a obroušení zašedlého povrchu jsem stolky natřela bílou olejovou lazurou a poté znovu několikrát přebrousila a finálně povrch natřela tvrdým olejem. Nyní bychom mohli jejich povrch nazvat „bělený dub“. Kování je původní, také vyčištěné, nová je ale vrchní skleněná deska s malovaným ornamentem, která nahradila staré rozbité sklo. Krásnou řezbu na dvířkách jsem zdůraznila pokrytím plátkovým 24 karátovým zlatem. Vnitřek stolků má i novou potahovou látku na poličkách.

Zrestaurované stolky se dnes vyjímají v historickém interiéru nového bytu a  na fotografiích můžete porovnat původní a nový stav.